Turun AMK:ssa alkaa uusi oikeudellisiin tehtäviin valmistava koulutus

Varsinais-Suomen eri oikeudellisten toimijoiden tarpeisiin suunniteltu uusi koulutus on vuoden mittainen täydennyskoulutus tradenomeille. Koulutuksesta saa valmiudet sijoittua työtehtäviin tuomioistuimiin, syyttäjälaitokseen, ulosottoon ja yksityiselle sektorille.

Mediatiedote

Turun ammattikorkeakoulussa alkaa syksyllä 2025 uusi Oikeuden osaajakoulutus tradenomeille. Koulutus on suunniteltu vastaamaan paikalliseen, työelämässä todettuun tarpeeseen yhdessä Turun hovioikeuden ja muiden Varsinais-Suomen oikeudellisten toimijoiden kanssa.

− Turun hovioikeudessa ja laajemminkin Varsinais-Suomen alueen oikeudellisten toimijoiden keskuudessa on tunnistettu tarve koulutetuille oikeudellisille osaajille. Eli nyt aloitettava koulutus on vastaus oikeudenhoidossa tunnistettuun tarpeeseen, kertoo Turun hovioikeuden presidentti Pekka Määttä.

Oikeuden osaajakoulutus on tarkoitettu täydennyskoulutukseksi jo valmistuneille tradenomeille ja sitä tarjotaan avoimessa AMK:ssa. Laajuudeltaan koulutus on 30 opintopistettä ja se painottuu julkisoikeudellisiin opintoihin.

− Kohderyhmänä ovat tradenomit, jotka haluavat uusia mahdollisuuksia uralleen ja ovat kiinnostuneita oikeuslaitoksen ja julkishallinnon parissa työskentelystä, kertoo koulutus- ja tutkimuspäällikkö Marjo Kumpula Turun AMK:sta.

Osaajakoulutus antaa valmiudet työskennellä samantapaisissa toimenkuvissa oikeuslaitoksissa kuin ns. oikeustradenomi-tutkinnon suorittaneet: esimerkiksi käräjäsihteerinä, lainkäyttösihteerinä hovioikeudessa, hallintosihteerinä tai haastemiehenä.

Koulutuksesta valmistuneen tulevia työtehtäviä voivat olla esimerkiksi tuomioistuinten kirjaamo- ja lainkäyttötehtävät, asioiden valmistelu ja ratkaisuehdotusten tekeminen, oikeuskirjallisuuden ja -käytännön analysointitehtävät sekä erilaisten selvitysten laatiminen oikeudellisissa ja hallinnollisissa kysymyksissä. Tehtävät voivat liittyä myös eri aloilla työskentelevien juristien avustamiseen.

Koulutuksen yhteistyökumppanit eli Varsinais-Suomen alueen oikeudelliset toimijat auttavat harjoittelupaikkojen hankinnassa Turun seudulla. Tavoitteena on, että koulutuksesta valmistuneet henkilöt työllistyvät etenkin Turun seudulle.

Taustalla jo päättynyt tutkintokoulutus

Uusi koulutus tuo mukanaan tuulahduksia aiemmin Turun AMK:ssa järjestetystä oikeustradenomin tutkinnosta. Viimeinen aloitusvuosi oikeustradenomikoulutuksessa oli 2012, jonka jälkeen tutkinnon tarjoaminen Turussa päättyi. Nyt alan osaajille on taas paikallista kysyntää.

Uudessa koulutuksessa opettaa emerita Liisa Sippel, joka opetti aikanaan myös oikeustradenomeja. Opinnot ovat käytännönläheisiä ja ne sisältävät muun muassa vierailuja eri oikeusinstansseihin.

Marjo Kumpula uumoilee, että koulutus kerää runsaasti hakijoita. Aloituspaikkoja on 23.

− Koulutuksen perään on kyselty sen verran, että on tullut tuntuma suuresta kiinnostuksesta. Näillä näkymin koulutusta tullaan järjestämään myös tulevina vuosina työllisyystilanteen niin vaatiessa, Kumpula kertoo.

Tarve oikeusalan osaajille on pikainen ja siksi ratkaisuksi on lähdetty tarjoamaan vuodessa suoritettavaa lisäkoulutusta.

− AMK:n tehtävä on tukea alueen elinkeinoelämää ja organisaatioita. Pyrimme palvelemaan esille nousseita tarpeita mahdollisimman nopeasti ja tässä tapauksessa osaajakoulutuksen muodossa, Kumpula sanoo.

Hakuaika syksyllä alkavaan Oikeuden osaajakoulutukseen on 5.–23. toukokuuta 2025.

  • Marjo Kumpula

    Koulutus- ja tutkimuspäällikkö
    +358 50 598 5564
    marjo.kumpula@turkuamk.fi

Lue seuraavaksi