Vesihuollon kyberturvallisuus: Kuinka vahvistaa vesihuoltoekosysteemin resilienssiä?
Tule kuulemaan vesihuollon kyberturvallisuuden asiantuntijapuheenvuoroja ilmaiselle piknik-risteilylle 20.5.2025!
MILLOIN
20.5.2025
MISSÄ

Ajankohtaista tietoa vesihuollon kyberturvallisuudesta
Työskenteletkö vesihuollon parissa tai linkittyykö työsi kyberturvallisuuteen tai kriittiseen infrastruktuuriin? Olet lämpimästi tervetullut 20.5.2025 piknik-risteilyllä järjestettävään seminaariin. Mukaan mahtuu 70 ensimmäiseksi ilmoittautunutta.
Ilmoittaudu mukaan ilmaiselle piknik-risteilylle 17.4.2025 klo 15.00 mennessä.
Laivamatka on osallistujille ilmainen ja se sisältää aamiaisen lisäksi buffet-päivällisen.
- Lähtö Viking Linen Turun terminaalista klo 8:45 (Viking Glory) ja paluu klo 19:50 (Viking Grace).
Seminaarissa keskitytään Vesihuollon kokonaisvaltainen kyberturvallisuus Varsinais-Suomessa -hankkeen tuloksiin. Lisäksi seminaarissa kuullaan asiantuntijoita, jotka pohtivat vesihuollon kyberturvallisuuden merkitystä esimerkiksi Kybertuvallisuuskeskuksen ja Vesihuoltoyhdistyksen näkökulmasta.
Hankkeen ovat toteuttaneet Turun AMK, Turun Seudun Vesi ja Turun seudun puhdistamo. Maa- ja metsätalousministeriö (rahoittaja) ja Etelä-Savon ELY-keskus (rahoittajan myöntäjä) on rahoittanut hanketta vesihuollon toimintavarmuuden ja kyberturvallisuuden parantaminen –avustushausta.
Ohjelma Viking Glorylla
Ilmoittautuneet saavat tarkemmat ohjeet terminaaliin saapumisesta.
8:00 | Laivaan nousu |
8:30 | Buffet-aamiainen Viking Glorylla |
9:30 | Tervetuloa ja Vesihuollon kokonaisvaltainen kyberturvallisuus Varsinais-Suomessa-hankkeen esittely, kyberturvallisuuden lehtori Jani Vanharanta, Turun ammattikorkeakoulu |
10:00 | Vesihuollon kyberturvallisuuden merkitys osana koko ekosysteemin resilienssiä ja huoltovarmuutta, ryhmäpäällikkö Ilkka Juva, Etelä-Savon ELY-keskus, vesihuollon NIS2-viranomainen |
10:45 | Vesihuollon henkilöstön kyberturvallisuuskoulutukset, kyberturvallisuuden lehtorit Piia Satopää ja Jani Ekqvist, Turun ammattikorkeakoulu |
11:30 | Tauko |
12:00 | Vesisektorivastaava Kimmo Saarni, Kyberturvallisuuskeskus, Liikenne- ja viestintävirasto Traficom |
12:45 | Kyberturvallisuuteen liittyvä demo, Turun ammattikorkeakoulu |
13:30 | Seminaarin yhteenveto ja loppusanat |
14.00 | Laivan vaihto Viking Gracelle |
14:30 | Buffet-päivällinen |
16:30 | Vapaata ohjelmaa ja verkostoitumista laivalla |
19:50 | Laiva saapuu Turun satamaan |