Taide ja kulttuuri vaikuttavat myönteisesti hyvinvointiin ja terveyteen. Turun ammattikorkeakoulun koordinoimassa projektissa selvitetään, minkälaiset museopalvelut voisivat innostaa erityisesti ikääntyviä miehiä. Hankkeen taustalla on tieto ikämiehille kohdennettujen kulttuuripalveluiden vähäisyydestä.

Julkaistu:
Muokattu:
Elokuussa käynnistyneen projektin merkitykset kytkeytyvät vahvasti sosiaalisen hyvinvoinnin, kulttuurin saavutettavuuden sekä yhteisöllisyyden ja osallisuuden edistämiseen. Samalla luodaan uusia tapoja palvella erilaisia kulttuurista kiinnostuneita asiakasryhmiä.
Turun ammattikorkeakoulu ja Tarton yliopisto kehittävät nyt museopalveluja, jotka vastaisivat paremmin etenkin ikääntyvien miesten tarpeisiin. Kumppaneina ovat Naantalin museo ja Mynämäen museo sekä Viron Tartossa sijaitsevat kansallismuseo (Eesti Rahva Muuseum) ja maatalousmuseo (Eesti Põllumajandusmuuseum).
– Ohjelmistosta puuttuvat usein juuri tätä kohderyhmää puhuttelevat aiheet. Miehet käyvät museoissa muutenkin tyypillisesti naisia vähemmän. Toisaalta tarkoituksena on kehittää palveluja siten, että niissä osattaisiin ottaa paremmin huomioon mikä tahansa kohderyhmä käyttäjälähtöisesti, kertoo projektista vastaava Marju Lindholm Turun ammattikorkeakoulusta.
Kehittämistyötä tehdään yhdessä paitsi suomalaisten ja virolaisten museoiden myös ikämiehistä koostuvien paikallisten asiakasraatien kanssa. Vuoden lopulla käynnistyvät raadit on muodostettu pitkälti aiemman hankkeen pohjalta.
– Raatien tehtävänä on ideoida uudenlaisia museotuotteita, jotka houkuttelevat useampia ikääntyviä miehiä vierailemaan museoissa. Osallistujat kehittävät palveluita heitä kiinnostavampaan suuntaan, Lindholm esittelee.
Pilotoinnissa hyödynnetään yhteiskehittämisen (co-design) periaatteita. Projektin lopputuotoksena mallinnetaan kuusi uutta museoiden käyttöön tarkoitettua palvelua.
CoMe Stronger – Elderly men go to the museum -hanketta rahoittaa Euroopan unionin Central Baltic -ohjelma, ja se kestää tammikuun 2026 loppuun. Projektia hallinnoi Turun ammattikorkeakoulun Sosiaalinen osallisuus ja toimijuus -tutkimusryhmä.
Tutustu
Lisätietoja
Artikkeli on julkaistu aiemmalla turkuamk.fi-sivustollamme 5.11.2024.
Lue seuraavaksi
-
Uutinen
MieliTreeni-konsepti edistää nuorten hyvinvointia
Master School opinnäytetyönä syntynyt tehtävävihko kokoaa yhteen harjoituksia tukemaan nuorten mielenterveyttä ja hyvinvointia. Ylemmän ammattikorkeakoulun opinnot ovat tuoneet lisää varmuutta omasta ammattitaidosta. Sanna Grundström (vas.) ja Petra Nummi…
-
Uutinen
Sun hyvä kaveri -palvelu tuo senioreille apua arjen keskelle
Digiapu on ollut toiminnassa erityisen kysyttyä. Se on ollut hyvin merkityksellistä Raija Nymanille.
-
Uutinen
Turun AMK:n tutkijat palkittiin kansainvälisessä tekoälykilpailussa
Turun AMK:n projektissa kehitetään tekoälyratkaisuja, joissa koneoppiminen voi tapahtua hajautetusti ja ilman, että yksityisiä tietoja tarvitsee siirtää tai jakaa.