Mentorointi on yhdessä oivaltamista: ”Opetan mieluummin kalastamaan kuin annan kalan”

Nordea Technologyn projektipäällikkö Jukka Viitanen lähti mentoriksi hetken mielijohteesta ja huomasi nopeasti, että mentorointi on arvokas ja ainutlaatuinen mahdollisuus sekä hänelle itselleen mentorina että mentoroitavalle Minttu Kaupille.

Jukka Viitanen ja Minttu Kauppi kokivat molemmat hyötyvänsä Turun AMK:n järjestämästä mentoroinnista.

Case

Teksti ja kuvat: Minna Salakari

Kaarinalaisen Jukka Viitasen motivaatio mentorointiin kumpuaa halusta tutustua uusiin ihmisiin ja auttaa muita – verkostoituminen on ollut Viitaselle aina luontevaa ja innostavaa.

– Ilmoittauduin heti enkä oikeastaan edes harkinnut asiaa. Ainoa ajatus, jota tuolloin mietin, oli se, että mahdanko kelvata, hän muistelee.

Viitanen on taustaltaan pitkän linjan projektipäällikkö, jolla on kahdenkymmenen vuoden ajan kokemus monenlaisten haasteiden ratkaisemisesta ja tiimien ohjaamisesta.

– Olen työssäni käynyt mentorointiin ja koutsaukseen liittyviä kursseja, mutta niiden tietoinen käyttö on jäänyt vähälle. Projektipäällikön työssä joutuu kuitenkin säännöllisesti ratkomaan haasteita, ja oma rooli on pakostakin sellainen, että siinä pääsee mentoroimaan.

Konkreettisia uusia näkökulmia ja tukea työnhakuun

Minttu Kauppi taas on tieto- ja viestintätekniikan insinööriopiskelija, joka erikoistuu tietoverkkoihin ja tietoturvaan. Hän opiskelee viimeistä vuottaan Turun ammattikorkeakoulussa ja valmistuu kesällä 2025. Valmistumisen jälkeen tavoitteena on löytää työpaikka IT-alalta.

Kauppi hakeutui mentorointiohjelmaan viime hetkellä, kun hän sai koulun sähköpostin kautta tiedon, että muutama mentori olisi vielä vailla mentoroitavaa.

Mentorointiohjelma vaikutti kiinnostavalta sekä sopivalta senhetkiseen elämääni, ja päätin tarttua tilaisuuteen. Totesin, ettei minulla olisi mitään hävittävää.

Vaikka Kaupilla oli positiiviset odotukset, samalla hän tunsi epävarmuutta siitä, mitä ohjelmalta voisi odottaa. Hän toivoi erityisesti saavansa IT-alan asiantuntijalta uusia näkökulmia, vinkkejä työnhakuun ja tukea oman urapolkunsa suunnitteluun.

Kauppi kokee, että mentorointi on antanut hänelle lisää itsevarmuutta ja rohkeutta olla aktiivisempi työnhaussa ja verkostoitumisessa. Se on myös ollut tärkeä tuki ammatillisessa ja henkilökohtaisessa kasvussa.

Mentoroinnissa korostuvat itsenäisyys ja oma vastuu

Jukka Viitanen kävi läpi kurssimateriaaleja ja palautti mieleensä mentoroinnin teoreettisia lähtökohtia valmistautuessaan mentorointisuhteeseen. Hänen odotuksensa mentoroinnista olivat selkeät: hän toivoi kokevansa onnistumisen iloa ja näkevänsä, että mentoroinnista on apua Kaupille.

Vaikka mentorointi on tuonut mukanaan uusia näkökulmia, se ei ole merkittävästi muuttanut Viitasen työskentelyä. Hän ajattelee sen johtuvan siitä, että mentorointia tapahtuu omassa työssä huomaamatta koko ajan. Viitanen kuvailee johtamistyyliään vertaamalla sitä vanhaan viisauteen:

Opetan mieluummin nälkäisen henkilön kalastamaan kuin vien kalan hänelle joka päivä. Sama pätee mentorointiin.

Yllättävintä mentoroinnin aikana on ollut keskustelun helppous ja mentoroitavan avoimuus. Samalla Viitanen on huomannut, että on ollut vaikeaa olla antamatta aktorille suoria vastauksia ja sen sijaan ohjata hänen itse löytämään ratkaisuja.

– Tämä olisi ehkä onnistunut minulta paremmin, jos Minttu ei olisi samalla alalla kuin itse olen. Nyt tarjosin valmiita vastauksia ehkä liikaa, hän pohtii.

Mahdollisuudet löytyvät mukavuusalueen ulkopuolelta

Kauppi odotti mentoriltaan hyviä kuuntelutaitoja, helposti lähestyttävyyttä, ymmärtäväisyyttä ja kannustavuutta.

Kaikki nämä odotukset ovat toteutuneet erinomaisesti. Keskustelumme ovat aina olleet rentoja ja avoimia. Tapaamiset ovat olleet paitsi odotettuja myös positiivinen lisä omaan arkeeni.

Erityinen esimerkki mentoroinnin tuomasta hyödyistä liittyy opinnäytetyöaiheen valintaan.

– Jukka suositteli yritystä, johon voisin tehdä opinnäytetyöni. En ollut itse aiemmin harkinnut kyseistä yritystä, mutta päätin ottaa yhteyttä. Lopulta sain sitä kautta hyvän ja mielenkiintoisen aiheen, jota en olisi ilman mentoria osannut edes ajatella, Kauppi muistelee.

Lisäksi mieleen on jäänyt keskustelu, jossa Kauppi oivalsi oman aktiivisuuden tärkeyden: kukaan ei tule tarjoamaan mahdollisuuksia, jos ei itse astu mukavuusalueensa ulkopuolelle ja ota ensimmäistä askelta.

Avoimuus ja kuuntelu mentoroinnin peruspilareina

Kauppi suosittelee mentorointia vertaisilleen, sillä se on opettavainen ja mieltä avartava kokemus. Erityisesti, jos mentori on samalla alalla mentoroitavan kanssa, voi saada arvokkaita vinkkejä ja näkökulmia alan ammattilaiselta.

Viitasen mukaan mentorointiin, erityisesti mentorin rooliin, liittyy myös haasteita. Suurin niistä on ollut tasapainon löytäminen ohjaamisen ja valmiiden vastausten antamisen välillä. Hänen neuvonsa uusille mentoreille on yksinkertainen mutta arvokas: pitää olla avoin ja kuunnella.

Yhdeksänkymmentä prosenttia mentoroinnista on kuuntelua. Vie aktoria oikeaan suuntaan, mutta älä anna hänelle valmiita vastauksia.

Toimivimman mentorointisuhteen avaintekijöinä sekä Viitanen että Kauppi näkevät luottamuksen, avoimuuden ja rennon ilmapiirin.

– Ei ole niin hankalaa asiaa, etteikö siitä voisi jutella, Viitanen summaa.

Lue seuraavaksi

  • Mediatiedote

    Turun ammattikorkeakouluun yli 15 000 hakijaa kevään yhteishaussa

    Korkeakoulujen kevään toinen yhteishaku päättyi 25.3. Turun AMK oli hakijamäärältään kolmanneksi suurin ammattikorkeakouluista. Kaikkiaan hakijoita oli kevään toisessa yhteishaussa valtakunnallisesti 148 000. Julkaistu: Muokattu: Turun ammattikorkeakoulussa oli tarjolla…

  • Opiskelija

    Röntgenhoitajakoulutus avaa ovia monipuolisiin uramahdollisuuksiin

    Hanin Barbarin kipinä kuvantamisalaan syttyi jo lukiolaisena. Röntgenhoitajaopinnoissa yhdistyvät teoria, käytännön harjoittelu ja tiivis yhteistyö opiskelijayhteisön kanssa. Turun ammattikorkeakoulun opiskelija Hanin Barbar innostui röntgenhoitajaopinnoista jo lukiolaisena. Hän muistelee,…

  • Mediatiedote
    NYTT2025-näyttelyn pääkuva

    NYTT 2025 – valmistuvien kuvataiteilijoiden näyttely

    NYTT 2025 -näyttelyssä Taiteen talolla ja Turun Taidehallin Isossa Galleriassa sekä Valokuvakeskus Perin tiloissa on esillä Turun AMK:n Taideakatemiasta valmistuvien kuvataiteilijoiden teoksia 4.4.–27.4.2025. Julkaistu: Muokattu: Turun AMK:n Taideakatemian…